DünyaHaberKüba

Küba’da orman biokütlesinden enerji

Küba, BM Sınaî Kalkınma Örgütü tarafından desteklenen ve orman biokütlesinden enerji üretimini amaçlayan yeni bir proje geliştiriyor.

Juventud Rebelde gazetesinin haberine göre BM Çevre Programı, Küresel Çevre Fonu ve Küba Hükümeti, CUBAENERGIA tarafından Elektrik Birliği ve Tarım Bakanlığı’nın katkısı ile koordine edilen projeye dâhil olmuş durumda.

Ülkenin güneydoğusunda bulunan Gençlik Adası özel belediyesinin orman kaynaklarının doğal rezervlerinin yakıt olarak kullanmak üzere 50 kW’lık elektrik üretim biriminin hemen işler hale geçirilebileceği tahmin ediliyor.

Orada şu anda Cocodrilo adı verilen ve balıkçılıkla uğraşan, 400 kişilik yerli bir topluluk yaşıyor ve bölge en fazla 32 kW enerjiye gereksinim duyan yalıtık bir elektrik sistemine sahip.

Kasaba, fosil yakıtların 75’inden tasarruf edeceği bu proje kapsamında gaz haline getirilmiş orman biokütlesi ve dizel karışımını yakacak bir jeneratör ile enerji üretecek.

Orta ve uzun vadede biokütle talebini karşılamak için ise Küba enerji ormanlarını artırmak üzere bütünleşik bir orman geliştirme programını devreye sokacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu