Dünya Politikası ve SiyasetiHaber

Küba’nın Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal:”Türkiye’de bir Che büstü olmasını isterdim”

Türkiye'deki en sevilen yabancı diplomatlardan biri olan Küba'nın Ankara Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, görev süresinin bitmesi nedeniyle bu hafta ülkesine dönüyor.

Ernesto G, yazdığı ‘Havana’da Türk Tutkusu’ adlı romanında, Sultan Abdülhamit’in 1898’de Küba’ya gönderdiği Enver Paşa’nın bu ülkedeki aşk ve maceralarını konu ediniyor.

AKŞAM gazetesi Abascal ile kitabı ve Türkiye’de geçirdiği vakit üzerine küçük bir söyleşi yaptı:

Kitabın hikayesini biraz anlatır mısınız?

– Kitap ilk önce Türkiye’de çıktı ve henüz İspanyolca basılmadı. İnsanlar özellikle 1898 yılında bir Osmanlı Paşası’nın Küba’ya gönderilmesine çok ilgi gösterdi.

Tepkiler nasıl oldu?

– Okurlar büyükelçiliğe geldi kitabı imzalatmak için. Hükümetten hemen hemen herkese bir kopyasını gönderdim. Birçoğu bana teşekkür mektubu yolladılar. Hatta şimdi bazı sinemacılar kitabı beyazperdeye aktarmak amacıyla geldiler. Büyük bir ihtimalle Küba-Türk ortak yapımı olacak. Ben haftaya Küba’ya dönünce teklifi Küba Sinema Enstitüsü’ne götüreceğim.
Türkiye’de 5 yıl kaldınız. Hangi hislerle ayrılıyorsunuz?

Türkiye benim için çok özel bir ülke. Türkiye’de Küba’ya karşı büyük sempati besleniyor. Ben bir Küba karşıtı kişi dahi yok diyebilirim. Nereye, hangi siyasetten gelen kişiye gidersek gidelim herkes sevgilerini sunuyor.

Küba’ya gidince ne yapmayı planlıyorsunuz?

– Kitaplarımı yazmaya devam edeceğim. Yakın süreçte Türkiye’de bir çocuk hikayeleri kitabım yayımlanacak. Küba’dan Türkiye’ye gelen bir kedinin hikayelerini anlatıyor. Ve hali hazırda bir şiir kitabı basma planım var. Burada ve Küba’da yazdım. Adı ‘Aşk ve Savaş’.
Küba’da 2 farklı yerde Atatürk anıtı var. Sizin de Türkiye’den böyle bir beklentiniz var mı?

– Biz yaşayan insanların anıtlarının yapılmasından yana değiliz. Ancak Che Guevara’nın Ankara ya da İstanbul’da güzel bir büstünün yapılmasını isterdim. Bu çok güzel olurdu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı