MakalelerDünyaFidel Castro DüşünceleriGüncelKüba

Dünya’ya dayatılan korkunç diktatörlük

Küba Devrim lideri Fidel Castro, Meksika Körfezi’ndeki son çevre felaketi gibi gelişmelerin, hükümetlerin sermaye faaliyetleri karşısında nasıl aciz kaldığını gösterdiğini, ABD ve Avrupa sermayesinin halkların kaderlerini belirlediğini yazdı.

CubaDebate internet sitesinde yayınlanan “Dünya’ya dayatılan korkunç diktatörlük” başlıklı makalesinde Fidel Castro, “emperyalizm insan türünün dünya üzerindeki varlığını tehdit etmektedir,” şeklinde ifade kullandı.

“Bu acı gerçek kimseyi şaşırtmamalı. Son onyıllarda bunun gelişi görülüyordu.”

“Obama bu tehdidin destekçisi mi, sorumlusu mu? Hayır, gelişmeler yalnızca gerçekliği görmezden geldiğini ve daha fazlasını yapmak istemediğini gösteriyor. Rüya görmeyi tercih ederdi.”

Makalesinde Castro, ABD Kongresi’nin Miami’deki karşıdevrimcilerin faaliyetleri hakkındaki çalışmaları hakkında Telesur’da yayınlanan bir raporu da aktardı.

Rapora göre, ABD Kongresi, Miami’den yayın yapan Radyo ve TV Marti kanallarını ‘artık Küba halkına nüfuz etmemeleri’ ve ‘temel gazetecilik kullarını ihlal etmeleri’ gibi sebeplerle Miami’den Vaşington’a taşımak ve ‘Amerika’nın Sesi’ne entegre etmeyi planlıyor.

Fidel Castro ayrıca Arizona’da çıkarılan göçmen karşıtı yasayı da eleştirerek, ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt’in “unutmayın ki biz göçmenlerin ve devrimcilerin torunlarıyız” sözünü hatırlattı.

Fidel Castro: “Biz dünyaya doktor göndeririz, asker değil” Sözlerinin yer aldığı tarihi konuşma

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Tweets that mention Dünya’ya dayatılan korkunç diktatörlük -- Topsy.com

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu