DünyaHaberKüba

Ve Guantanamo kapanıyor ! Obama kararlı

ABD Başkanı Barack Obama, göreve başlamasından saatler sonra, Guantanamo ‘da yer alan savaş suçları mahkemesindeki askeri savcılardan beklemedeki bütün davaları 120 gün boyunca durdurmalarını istedi.

Obama kararlı Guantanamo kapanıyor

Askeri savcıların Obama’nın bu isteğini bugünden itibaren yürürlüğe koyması bekleniyor. Obama’nın bu kararı ile, 11 Eylül 2001’de 3 bin insanın ölümüne yol açan saldırıları planlamakla suçlanan ve haklarında idam istenen 5 kişinin de mahkemesi durdurulabilir. Toplam 21 mahkemenin 120 gün boyunca bu karar gereği bekletilmesi gündemde.

Küba’daki Guantanamo üssünde 2002 Ocak’ında açılan tutukevinde 245 kişi bulunuyor. Bush yönetimi en az 80 mahkumun savaş suçları nedeniyle yargılanacağını bildirmiş, ancak sadece 3 dava sonuçlanabilmişti.

Uzmanlar, Barack Obama’nın 20 Mayıs’a kadar üsteki mahkumlar için “daha iyi kararlar alınabilmesi” amacıyla zaman kazanmak istediğini belirtiyor.

Franklin Delano Roosevelt’in ilk 100 günü !

Barrack Obama, ABD Başkanlığı’nı seçim ekonomik krizin ortasındayken seçim vaatlerinin ve Irak ve Afganistan savaşlarının oluşturduğu ikilem içinde Salı günü devraldı.

The New York Times gazetesinin belirttiği üzere mali durumu tersine çevirmek Obama’ya düşen ilk görev olacak ve başkanlık sürecini bu konudaki adımları belirleyecek.

Obama’nın asistanları Obama’nın 1929-33 Büyük Bunalımı ile karşı karşıya kalan Franklin Delano Roosevelt’in başkanlığının ilk 100 günündeki icraatları üzerine çalıştığını açıkladı.

Bununla birlikte Obama’yı bekleyen daha önemsiz olmayan, 4000 ABD askerinin hayatına mal olan ve Hazine kaynaklarını kurutan Irak ve Afganistan savaşları gibi problemler de mevcut.

Obama’nın ana seçim vaatlerinden bir tanesi artık ABD’de halk desteğini tamamen yitirmiş olan Irak harekâtından Pentagon kuvvetlerini çekmekti.

Basın ve uzmanlar Obama  Guantanama kapama planlarını başarabilmesi için kriz, savaşlar ve gittikçe şişkinleşen bütçe açığından dolayı çok dar bir hareket alanı olduğu konusunda uzlaşıyorlar.

Bu konuda muğlak olmak istemiyorum. Guantanamo’yu kapatacağız

Bu bağlamda, ABC televizyonuna verdiği yakın zamanlı bir demeçte Obama başkanlık süresinin ilk 100 gününde örneğin Küba’nın güneydoğu bölgesinde bulunan Guantanamo ABD Deniz Üssü’ndeki hapishaneyi kapatmak benzeri fikirlerinin pek çoğunu hayata geçiremeyeceğini açıkça söyledi.

Söz konusu meselenin pek çok insanın düşündüğünden daha zor olduğunu belirten Obama, hapishaneyi kapatmak konusunda kararlı olduğunu sözlerine ekledi ve devamında şunları söyledi:

“Bu konuda muğlak olmak istemiyorum. Guantanamo’yu kapatacağız ancak atacağımız adımların Anayasamıza uygun olmasını istiyoruz.”

Görülmemiş bir halk desteğine sahip olan Obama kendisinin “bir masal” olmadığını gösterebilecek bu büyük gücü nasıl kullanabileceği tüm dünya tarafından merakla beklenecek…

Guantanamo Krizi nasıl başladı >

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu