Makaleler

Zirvedeki Saçmalık – Fidel Castro Ruz

Oo, çok korktum! Bağımsız Demokratik Birlik’in açıklamalarını okuduğumda neredeyse ölüyordum.

Ne mutlu Şili’ye ki artık Augusto Pinochet’nin yönetiminde değil. Max Marambio’nun “Dünün Silahları” adlı kitabının 12 bölümünü okuduğumda, zorba liderin, Başkan’nın Tomas Moro’daki konutunun bombalanmasını emrettiği o kederli günleri hatırlıyorum.

Yemin ederim eğer param olsaydı o kitabın yaygın basımı için harcardım.

Kitap belki internettedir, eğer değil ise üzülürüm.

La Moneda’ya gitmek için saat 7:00’de evinden çıktığında, ikinci katta kızları Isabel ve “Tati” (Beatriz) ile uyuyan karısı Tencha’yı uyandırmadı. Tomas Moro konutunun onlar için en güvenli yer olacağını düşündü. Konutun hainler tarafından bombalanacağını hayal bile edemezdi.

Seçkinlerin başı, Maks Marambio, iyi eğitimli devrimci gençlerden oluşan G.A.P’a (Cumhurbaşkanlığı Destek Grubu) göre: “Kurumun ve ülkenin tarihinde ilk defa, Şili düşman uçakları halkın seçtiği bir başkana saldırdı… ve Hawker Hunters (avcı uçakları) eğitimlerden elde ettikleri deneyim ile hedefi ıskalamaktan korkmadan vurdular. Ve La Moneda Sarayı’nın yıkıntılarından çıkan duman görüntüsü dünyayı sardı”.

“…Beatriz, “Tati”, Allende’nin hiçbir zaman tanıyamayacağı torununu karnında taşıyordu”. diye yazıyordu kitapta.

Pinochet emri verdi: “Bombalama tam vaktinde saat 11’de başlayacak! ve kim bilir orada neler olacak. Bombalamadan sonra Piyade Okulu Birlikleri ile saldıracağız”. Sonrasında ise tanklar saldıracak ve binaya elli kez atış yapılacak.

“…Pinochet Allende’yi ülkeden çıkarma sözünü tuttu. Ancak ruhu çıkarılmış olarak… ve alçakça bir yorum yaptı: “ve uçak düşer, dostum”. Muhatabı Amiral Carvajal, Pinochet’nin söylediklerinden keyif alıyordu.”

“Ayın 15’inde günümü, Bolivya lideri Hugo Chavez Frias’i kardeş Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Başkanı olarak tekrar görebilmek için ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyecek olan referandum için harcamalıyım.”

“Bir kişinin zaferinden hiç şüphe duymuyorum”

“Bir kişinin zaferinden hiç şüphe duymuyorum”.

Fidel Castro Ruz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu